Strona główna » Ślub Humanistyczny » Ślub Symboliczny – Rytuały Podczas Ceremonii

Ślub Symboliczny – Rytuały Podczas Ceremonii

Rytuały podczas ceremonii symbolicznej / humanistycznej – najciekawsze propozycje 

Zastanawiacie się, jak urozmaicić Waszą ceremonię ślubną w duchu humanistycznym? Chcecie, żeby goście zapamiętali Waszą uroczystość na długo? Chcecie by była wyjątkowa – naprawdę inna niż wszystkie? Szukacie czegoś, co sprawi, że będzie jeszcze bardziej symboliczna i wymowna? W takim razie powinniście rozważyć wprowadzenie do scenariusza ceremonii rytuału ślubnego.

Co to jest rytuał ślubny? 

Rytuał ślubny to umowny gest wykonywany kolejno lub symultanicznie przez pobierającą się parę, najczęściej z użyciem ustalonych akcesoriów, któremu może towarzyszyć wypowiadanie określonych formuł przez Młodych lub krótka przemowa mistrza ceremonii, chociaż nie jest to konieczne. Rytuał ślubny musi mieć wymiar metaforyczny – umówiona czynność lub akcesorium powinny coś symbolizować – uczucie, wyznanie lub obietnicę.

Najbardziej tradycyjnym i dobrze wszystkim znanym rytuałem ślubnym, praktykowanym w obrzędach różnych religii i państw, jest wymiana obrączek przez zaślubianych narzeczonych. Obrączka w bardzo wielu obrządkach i kulturach uchodzi za symbol przynależności do małżonka – symbol oddania i wierności. Ten rytuał pojawia się jako element stały nie tylko w ceremoniach kościelnych wielu religii czy obrządkach cywilnych wielu państw, ale również bardzo często podczas ślubów humanistycznych – z tą różnicą, że podczas ślubu symbolicznego wymiana obrączek i cała otoczka wokół tego rytuału może przybrać dowolną formę, nie trzeba trzymać się utartych formuł. 

Ślub symboliczny, ceremonia na plaży, niecodzinne miejsce zaślubin

Zarówno umówione gesty, jak i akcesoria rytualne mogą być dowolne. Cały schemat przeprowadzenia rytuału podczas ślubu symbolicznego / humanistycznego zależy wyłącznie od inwencji Pary Młodej. Rytuał humanistyczny może mieć charakter bardzo indywidualny i może dotyczyć dowolnego zagadnienia, z którym Młodzi czują się związani – byle rytuał miał dla nich wymiar symboliczny, nie tylko dosłowny. Możliwości jest więc nieskończenie wiele. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych propozycji chętnie wybieranych przez Młode Pary. 

Mieszanie piasków 

To rytuał chyba najbardziej popularny ze wszystkich. Wywodzi się z tradycji hawajskiej i w bardzo wymowny sposób obrazuje „połączenie” – połączenie dwóch ciał, dwóch serc, dwóch żyć, dwóch historii, dwojga ludzi w jedność. Podczas ślubu symbolicznego rytuał wygląda zazwyczaj tak, że Para Młoda przy akompaniamencie muzyki lub przy słowach mistrza ceremonii bierze do rąk przygotowane dla nich ozdobne naczynia z piaskiem i wsypuje ziarenka do jednego dużego naczynia po czym rękoma mieszają wspólnie piasek. Do rytuału mieszania można użyć także innych materiałów – czegokolwiek, co ma dla Młodej Pary jakieś znaczenie lub się z nią kojarzy. Jeśli narzeczeni pochodzą z innych krajów, mogą zmieszać ze sobą ziemię lub piasek z nich pochodzące. Zmieszane we wspólnym słoju kolorowe piaski z różnych regionów będą wyglądały malowniczo i będą stanowiły przepiękną pamiątkę. 

Mieszanie wina lub innych płynów

Ten rytuał również symbolizuje „połączenie” i niewiele różni się od opisanego powyżej – z tą różnicą, że zamiast piasku czy innych materiałów stałych wykorzystuje się płyny – wino lub inne kolorowe ciecze. Najpopularniejszym płynem jest jednak wino, ponieważ w kulturze stanowi symbol wieczności, co podkreśla wymiar symboliczny połączenia – już na zawsze. Para Młoda najczęściej upija łyczek zmieszanego wina z ozdobnego kielicha na znak przypieczętowania przysięgi wiecznej miłości. Bardzo efektowne wizualnie jest na przykład połączenie barwników z wodą, które w procesie dyfuzji tworzą piękne wzory i finalnie łączą się w jeden kolor. Zarówno wino, jak i chemiczne płyny można później zachować w ozdobnej karafce jako pamiątkę ślubną.  

Wspólne sadzenie rośliny

O związek, jak o delikatną roślinkę należy bardzo dbać. Sadzenie rośliny to rytuał popularny od jakiegoś czasu także podczas wesel po ślubach kościelnych i cywilnych. W ramach tego rytuału można także alternatywnie zasiać ziarenko, z którego wyrośnie nam nowe życie. Do rytuału sadzenia rośliny przygotowujemy zazwyczaj dużą donicę z ziemią i sadzonki lub nasionka. O tym, jaką roślinę zasadzą małżonkowie, decydują oni sami. Oczywiście należy zadbać o to, żeby czynność była lekka i szybka do zrealizowania – głównie w trosce o ubiór Pary Młodej. Z doświadczenia wiemy jednak, że nie ma się czego obawiać. Czasami też każdy z gości sieje dla siebie w małym pudełeczku z ziemią niezapominajki, które powinny wyrosnąć akurat na rocznicę ślubu Pary Młodej, przypominając o tym wydarzeniu.  

Przewiązywanie dłoni wstęgą

Ten rytuał przypomina kościelny rytuał połączenia, kiedy kapłan obwiązuje połączone dłonie małżonków stułą i wypowiada słowa: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19,6). W rytuale symbolicznym gest ten także oznacza złączenie dwojga ludzi podczas ceremonii, a wstęga stanowi fizyczny symbol wiążącej ich nici. Mistrz ceremonii wypowiada przy obwiązywaniu dłoni ustalone w scenariuszu słowa.  

Zapalanie świecy jedności

Znów rytuał kojarzący się z kościołem chrześcijańskim, jednak z ceremonią inną niż ślub, mianowicie z chrztem. Zapalenie światła gromnicy od paschału podczas obrzędu chrztu symbolizuje światło Chrystusa i podążanie za nim w wierze. Podczas ceremonii humanistycznej zapalenie wspólnej świecy symbolizuje podążanie przez małżonków wspólną drogą w jedności. Światło świecy może symbolizować także rozproszenie ciemności – trudów, problemów, oraz determinację w dążeniu do celu – harmonijnego życia w małżeństwie. Do tego rytuału można zaopatrzyć się w przepiękne personalizowane świece ślubne z imionami małżonków i datą ślubu.  

Błogosławieństwo od rodziców

Skoro już jesteśmy przy tradycyjnych rytuałach, w naszej kulturze mocno zakorzeniony jest rytuał błogosławieństwa przez rodziców Pary Młodej. W tradycji kościelnej jest to wydarzenie raczej kameralne, odbywające się przed ceremonią w kościele. Jeśli Para Młoda jest mocno zżyta z rodzicami i chce włączyć ich w czynny udział w ceremonii zaślubin symbolicznych, może poprosić ich o przeprowadzenie podczas ceremonii rytuału błogosławieństwa. Błogosławieństwo takie może mieć oczywiście charakter czysto świecki, najczęściej polega na złożeniu życzeń lub wypowiedzeniu jakieś ustalonej formuły, czy też na przekazaniu jakiegoś akcesorium, wykonaniu jakiegoś gestu – pełna dowolność, wszystko do ustalenia wedle uznania Pary Młodej. Błogosławieństwa nie muszą też koniecznie udzielać akurat rodzice – może to zrobić rodzeństwo, świadkowie czy najbliżsi przyjaciele.

Skrzynia na pamiątki lub listy

Rytuał ze skrzynią polega na tym, że goście podczas ceremonii, w określonym momencie, podchodzą do skrzyni i wrzucają do niej rzeczy, które według nich mówią coś o Parze Młodej. Mogą być to też listy z dobrym słowem dla Młodych, które ci czytają potem co jakiś czas, jeden po drugim. Ma to symbolizować wsparcie bliskich na nowej drodze życia. Skrzynia może być też symbolem gromadzenia skarbów w postaci wspomnień ze wspólnej życiowej podróży małżonków, która właśnie się dla nich zaczyna. Mistrz ceremonii przekazuje parze skrzynię, do której potem przez lata wrzucają oni pamiątki i pisane do siebie nawzajem listy, które oglądają i odczytują na przykład na 10 rocznicę zaślubin – wedle uznania.

Rycie w drewnie  

Ten rytuał można połączyć z rytuałem skrzyni. Na otrzymanej od celebranta szkatułce czy skrzyni z gładkiego drewna Para Młoda może wyryć swoje inicjały lub cokolwiek chce. Naprawdę nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Rycie w drewnie symbolizuje wieczny ślad na sercach małżonków, który powstał podczas składania sobie przysiąg ślubnych.  

Jak wybrać rytuał dla siebie? 

Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. O tym, jaki rytuał wybierzecie dla siebie powinna zadecydować przede wszystkim symbolika rytuału. Zastanówcie się, co dla Was jest najważniejsze w związku, i co chcecie podkreślić w czasie wstępowania w małżeństwo, o czym chcecie pamiętać już zawsze. Pomyślcie o tym, co przede wszystkim chcecie wyrazić, wykorzystując gesty i akcesoria – być może bez konieczności użycia jakichkolwiek słów? Jaką niemą obietnicę chcecie sobie złożyć, przystępując do rytuału? Chcecie przysiąc sobie wieczną miłość? Może wyrycie inicjałów w drewnie będzie dla Was dobrą opcją? A może chcecie podkreślić, że staliście się jednością, mieszając piasek w naczyniu? Czy też dbać o związek tak, jak o wspólnie zasadzoną roślinę i wzrastać wraz z nią? Dajcie upust swojej kreatywności, znajdźcie coś, co do Was pasuje. Jeśli jesteście muzykami, możecie wspólnie zasiąść do swoich instrumentów i pierwszy raz jako małżeństwo odegrać wyjątkowy dla Was lub premierowo wykonać skomponowany przez Was utwór – na znak życia w harmonii. Jeśli malujecie, możecie namalować coś wspólnie podczas ceremonii. Albo pozwolić komuś utalentowanemu z rodziny czy znajomych namalować Wasze portrety podczas ceremonii i wymyślić związany z tym symboliczny rytuał? Najważniejsze, żeby dla Was miał wymowę taką, na jakiej Wam szczególnie zależy i miał dla Was ważny metafizyczny wymiar. 

Masz pytania dotyczące organizacji ślubu humanistycznego?

    Skąd o nas wiesz?