Strona główna » Mistrz Ceremonii » Czym się kierować, wybierając Mistrza Ceremonii

Czym się kierować, wybierając Mistrza Ceremonii

O tym, jak wiele zalet ma ślub symboliczny, można byłoby rozpisywać się godzinami. Jednak, jak każde duże wydarzenie, jego planowanie i przygotowanie stawia przed organizatorami, w tym przypadku Parą Młodą, różne wyzwania i niejednokrotnie wymaga podejmowania skomplikowanych decyzji. Jedną z takich zagwozdek jest bez wątpienia wybór odpowiedniego Mistrza Ceremonii – osoby, która będzie odpowiedzialna za poprowadzenie Waszej ceremonii, za jej przebieg i charakter. Jak znaleźć odpowiednią osobę? Skąd wiedzieć, że dany Mistrz będzie profesjonalny, charyzmatyczny i poradzi sobie w nawet najbardziej nieoczekiwanej sytuacji?

Ślub symboliczny, ceremonia plenerowa, Kraków, ślub humanistyczny w plenerze

Wybór Mistrza Ceremonii to nie przelewki. To właśnie Mistrzowi, zwanemu również celebrantem, często powierza się napisanie scenariusza całej uroczystości, nierzadko również Pary powierzają mu napisanie treści przysiąg. Oczywiście Mistrz formułuje przysięgi, podążając za wskazówkami przyszłych małżonków, odnośnie tego, co chcą sobie nawzajem obiecać. Jednak sam ślub humanistyczny czy symboliczny to uroczystość stanowiąca celebrację uczucia między dwojgiem ludzi, to święto jednocześnie rodzinne, ale i przy okazji bardzo indywidualne i intymne dla Pary Młodej, dlatego mimo wszystko warto wybrać takiego Mistrza Ceremonii, który wydaje Wam się być godnym zaufania, otwartym i empatycznym człowiekiem. Przed którym będziecie w stanie się otworzyć i poczuć swobodnie w trakcie ceremonii.

Ślub symboliczny – kto może go udzielać?

Inaczej: Kto może zostać Mistrzem Ceremonii? Otóż, może być to dowolnie wybrana przez narzeczonych osoba. Nie musi mieć odpowiednich kwalifikacji, uprawnień czy ukończonych kursów. Przyjaciółka, siostra, tata czy kuzyn – każdy może zostać Waszym celebrantem. Polecamy jednak na Mistrza Ceremonii wyznaczyć osobę, która ma doświadczenie w występach publicznych, a najlepiej w prowadzeniu podobnych uroczystości. Może być zawodowym aktorem, konferansjerem czy hobbystom z solidnym przygotowaniem.

Przed podjęciem decyzji o wyborze Mistrza Ceremonii najlepiej poznać kilku osobiście i zdecydować, która z osób wywarła na Was najkorzystniejsze wrażenie i odpowiada Waszym wyobrażeniom i stylowi ceremonii. W symboliczny.pl oferujemy możliwość spotkania poznawczego, które może odbyć się osobiście lub za pomocą komunikatora Skype.

Ceremonia ślubu symbolicznego, ślub plenerowy, mistrz ceremonii, Kraków

Jaki powinien wydać się Wam Mistrz Ceremonii przy pierwszym spotkaniu:

 • Godny zaufania;
 • Charyzmatyczny;
 • Otwarty na Was, na Wasze pomysły i pytania;
 • Aktywny i pomocny;
 • Skupiony, dostojny, uśmiechnięty, dobrze się prezentujący;
 • Spokojny: Musicie mieć wrażenie, że da radę w razie czego zadziałać na Was kojąco;
 • Empatyczny, dający poczucie bezpieczeństwa;
 • Dowcipny: Jeśli Wam zależy na rozładowaniu patetycznej aury, zaznaczcie, że dajecie zielone światło na kilka żartobliwych przerywników, postaracie się  wyczuć, czy mistrz posiada pasujące Wam poczucie humoru;
 • Sprawdźcie, czy czujecie „chemię” z tą osobą, coś co Was do niego/niej przekonuje;
 • Oceńcie, czy czujecie się zaopiekowania, czy widzicie, że Mistrz chce Was poznać i zrozumieć Wasza wizję i poddać się Waszym wskazówkom.

Każdy z naszym Mistrzów z przyjemnością wesprze Was w przygotowaniu przysięgi oraz chętnie odpowie na każde Wasze pytanie dotyczące ceremonii symbolicznej.

ślub symbiliczny, mistrz ceremonii, celebrans, kraków
Mistrz Ceremonii – Piotr

Mistrz Ceremonii Piotr, odpowiada poniżej na kilka pytań, które być może pomogą Wam w wyborze odpowiedniego Mistrza dla siebie:

 • Jak Pary Młode mogą poznać, że dany Mistrz jest profesjonalistą?

Na etapie wyboru Mistrza, rozpoznanie czy dany Mistrz jest profesjonalistą czy też nie, stanowić może trudne zadanie. W końcu rzadko kiedy mamy okazję zobaczyć, jaki nastrój wprowadza w trakcie ślubu czy jak sobie radzi z nieprzewidywalnymi okolicznościami. Z tego względu, uważam, że lepiej jest korzystać z profesjonalnych serwisów zajmujących się organizacją Ślubów Symbolicznych, takich jak symboliczny.pl, gdyż gwarantują one wysoki poziom oferowanych usług i jako klienci możemy mieć pewność, że została dokonana odpowiednia selekcja oraz sprawdzenie umiejętności Celebranta na wielu płaszczyznach związanych z poprowadzeniem uroczystości, tak ważnej w życiu Pary Młodej.

 • Jak Mistrzowie nabywają umiejętności i doświadczenie?

Jedyną drogą do nabycia doświadczenia jest udzielanie ślubów. To niestety bariera nie do przeskoczenia. Musimy jednak pamiętać, że doświadczenie to nie jedyny filar wzmacniający wyjątkową atmosferę i wysoki poziom uroczystości. Są nimi także umiejętności miękkie oraz wiedza, i to one są głównymi składowymi niezapomnianej ceremonii. To na nich opiera się przede wszystkim uroczystość, gdyż nawet najbardziej skomplikowane kwestie przy odpowiedniej wiedzy stają się przejrzyste, a umiejętności pozwalają na finezyjne i pełne klasy odpowiedzi na nieprzewidywalne czynniki. Niektórzy z nas są aktorami, konferansjerami, zajmujemy się zawodowo występowaniem przed publicznością, ćwiczymy umiejętności na galach, koncertach, spektaklach itp.

 • Dlaczego wybraliście akurat prowadzenie ceremonii ślubnych w charakterze symbolicznym? Co Was skłoniło do tego, że podjęliście się wykonywania tego trudnego i odpowiedzialnego zadania?

Według mnie, większość Mistrzów Ceremonii decyduje się na taką drogę, ponieważ gdzieś w głębi duszy czują potrzebę pracowania z ludźmi, obcowania z nimi i towarzyszenia im w wyjątkowej chwili, jaką bez wątpienia w życiu człowieka jest ślub. Za każdym razem, czy tego chcemy czy nie, odrobina szczęścia Pary Młodej i bliskich, którzy im towarzyszą, spływa w naszym kierunku, zapewniając podwójną satysfakcję – z dobrze wykonanej pracy oraz możliwości dzielenia tej nadzwyczajnej atmosfery.

 • Jak radzicie sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami podczas ceremonii? Czy macie jakieś sprawdzone i niezawodne sztuczki?

Z pewnością mogę stwierdzić, że najważniejsze to nie stracić głowy, zachować wewnętrzny spokój. Wziąć głęboki wdech i sprawnie przeanalizować problem i postarać się go rozwiązać, a jeśli okoliczności na to nie pozwalają, spróbować go unikać w dalszej części ceremonii. Niektóre ceremonie potrafią być skomplikowane, a przy naturalnym stresie Pary Młodej zawsze może dojść do małego potknięcia, jednak jestem przekonany, że za pomocą kultury i bycia pomocnym jesteśmy w stanie przerodzić każdą nieprzewidzianą okoliczność w element magii towarzyszący uroczystości.

 • Jak wpływacie na Parę Młodą, żeby ją odstresować podczas ceremonii? Jak Wam się to udaje?

Uważam, że najlepiej sprawdza się prosta konwersacja. Należy pamiętać, że ceremonia pomimo swej wyjątkowości, wzbudza także odrobinę stresu u Pary Młodej, z tego względu jak najmniej elementów całego wydarzenia powinno być pozostawione w sferze domysłów. Należy stale być otwartym na Parę Młodą i ich sugestie, aż do samego końca. Niekiedy bardzo pomocne okazują się proste podpowiedzi, gdzie lekko się przesunąć czy w jakim kierunku ustawić.

 • Czy ceremonię można prowadzić w dwóch lub trzech językach jednocześnie i jak to wychodzi? Może lepiej zdecydować się na jeden?

Największą zaletą Ślubów Symbolicznych jest to, że nie pozostawiają one nam żadnych ograniczeń co do formy. Tym samym: Tak – można prowadzić ceremonie w wielu językach jednocześnie. Osobiście uważam, że jest to bardzo dobrze sprawdzające się rozwiązanie w przypadku Par będących różnych narodowości, gdzie zazwyczaj połowa gości jest z jednego kraju, a druga z innego. Taki ślub pozwala na pełne zrozumienie tekstu przez wszystkich obecnych, nie pozostawiając w miejscu zaślubin żadnej uprzywilejowanej grupy, dając tym samym wszystkim obecnym równe szanse na czerpanie radości z uroczystości i możliwość przeżywania wyjątkowej chwili wraz z Parą Młodą.

O naszych Mistrzach Ceremonii – ich doświadczeniu oraz ideach, którymi kierują się podczas przygotowywania i prowadzenia ceremonii – możecie przeczytaj tutaj.

Masz pytania dotyczące organizacji ślubu humanistycznego?

  Skąd o nas wiesz?