Strona główna » Ślub Humanistyczny » Ślub Humanistyczny – dlaczego warto?

Ślub Humanistyczny – dlaczego warto?

Ślub humanistyczny (symboliczny): Dlaczego warto zdecydować się na taką ceremonię?

Jeśli marzycie o wyjątkowej ceremonii zaślubin, która pozostanie na zawsze nie tylko w Waszej pamięci, ale także w pamięci i sercach Waszych gości… Jeśli chcecie uczynić Ten Dzień jeszcze bardziej intymnym i znaczącym, przygotowanym specjalnie dla Was, pod Wasze osobowości, wspólne doświadczenia i pragnienia… Jeśli chcecie, aby Wasze zaślubiny były najprawdziwszą celebracją Waszej niepowtarzalnej, jedynej Miłości… ślub humanistyczny (symboliczny) to rozwiązanie idealne dla Was! 

Ślub humanistyczny a ślub symboliczny: Czym się różnią i co mają ze sobą wspólnego?

Można powiedzieć, że ślub symboliczny jest pojęciem bardziej ogólnym, gdyż każdy ślub humanistyczny jest jednocześnie ślubem symbolicznym, ale nie odwrotnie. Ślub humanistyczny wymaga bowiem zastosowania się do pewnych reguł ceremoniału, natomiast ślub symboliczny charakteryzuje pełna dowolność formy i treści. Podstawowym podobieństwem tych dwóch ceremonii jest z kolei fakt, iż zarówno ślub symboliczny, jak i humanistyczny są nieformalnymi sposobami na zwarcie małżeństwa, a więc takimi, które nie niosą za sobą żadnych skutków prawnych. Jeśli więc chcecie zostać małżeństwem w świetle prawa, musicie wziąć równocześnie lub dodatkowo ślub cywilny. 

Być może zastanawiacie się teraz, jakie to wyżej wspomniane reguły obowiązują w takim razie podczas ceremonii humanistycznej? Otóż, opierają się one głównie na osobie celebransa oraz kilku ideologicznych założeniach prądu humanistycznego. Konkretnej: Podczas gdy ślubu symbolicznego może udzielić absolutnie każda wybrana przez Parę Młodą osoba, ślubowi humanistycznymi przewodniczyć może wyłącznie tak zwany humanista, będący wykwalifikowanym celebransem takich rytuałów. Ślub humanistyczny jest ceremonią, która z założenia ma odbywać się w duchu filozofii humanistycznej, skupiającej się na człowieku i jego godności. W dalszej części tego tekstu będziemy posługiwać się właśnie terminem „ślub humanistyczny”, który udzielany jest przez wykwalifikowanego celebransa.

Jak przebiega ślub humanistyczny? 

Ślubu humanistycznego udziela tak zwany mistrz ceremonii – humanista, który musi być związany z dowolną organizacją humanistyczną. Może być to równie dobrze jakakolwiek bliska Parze Młodej osoba, pod warunkiem, że zarejestrowała się ona wcześniej w tak zwanym Towarzystwie Humanistycznym jako celebrans. Nowy członek musi zadeklarować, że jego celem jest popieranie świeckości w oparciu o rozum, naukę, wolność myśli i słowa i wartości humanistyczne, czyli w filozofii racjonalizmu.

Przebieg ceremonii humanistycznej jest zupełnie dowolny i zależy wyłącznie od pomysłów osób ją przygotowujących. Ślub humanistyczny, podobnie zresztą jak każdy inny ślub symboliczny, pozwala na złożenie dowolnej przysięgi – improwizowanej, ułożonej wcześniej przez narzeczonych we własnej osobie, według własnego uznania, lub przygotowanej przez celebransa, przyjaciół, kogokolwiek z rodziny, czy też zapożyczonej z literatury czy filmu. Wobec zarówno treści, jak i formy przysięgi obowiązuje dowolność – może być czytana i prozą, i wierszem, śpiewana, rapowana, z humorem lub całkiem na serio. Najważniejsze, żebyście – niezależnie od formy – przysięgli sobie wzajemnie dokładnie to, co pragniecie sobie dać. Podczas ślubu humanistycznego możecie to zrobić w obecności świadków lub wyłącznie mistrza ceremonii.

Dokumenty potrzebne do zawarcia ślubu humanistycznego

W niektórych krajach europejskich taka forma zaślubin stała się tak bardzo popularna, że liczba zawieranych w ten sposób małżeństw przekracza liczbę ślubów kościelnych i zawarcie ślubu humanistycznego jest uznawane przez prawo państwowe. Mimo intensywnie rosnącej w ostatnim czasie popularności ślubów symbolicznych w Polsce, nie zostały u nas jednak wciąż prawnie uregulowane i nie implikują konsekwencji prawnych. Do zawarcia ślubu humanistycznego nie potrzebujecie więc absolutnie żadnych dokumentów. Musicie jedynie przygotować scenariusz zaślubin dla celebransa lub wypełnić kwestionariusz dla osoby, która będzie Wam w tym pomagać.

Ślub humanistyczny połączony ze ślubem cywilnym: Jakie zalety niesie takie rozwiązanie?

Jeśli nie ograniczają Was przepisy i chcecie zawrzeć związek małżeński ważny w świetle prawa polskiego, a jednocześnie nie lubicie oklepanej formuły ślubu cywilnego, która jest według Was bezpłciowa, formalistyczna i sztywna, możecie połączyć ślub cywilny ze ślubem humanistycznym. Jeśli chcecie przeżyć własną, indywidualną ceremonię, w przypadku której nie obowiązują żadne konwenanse i z góry narzucone formy, jeśli chcecie sami wymyślić własny scenariusz przebiegu Waszej ceremonii, wypowiedzieć spersonalizowane, wzruszające i szczere przysięgi dozgonnej miłości i wsparcia w duchu świeckiego humanizmu, nic nie stoi na przeszkodzie. Niestety musicie odbyć ślub cywilny, którego udzielić musi Wam Urzędnik i wyklepać zwyczajowe formułki, jednak może to być jedynie elementem, krótką wstawką do całej ceremonii, którą poprowadzi dla Was Wasz Mistrz ceremonii humanistycznej. Należy tylko zawczasu złożyć wymagane papiery do Urzędu Stanu Cywilnego, uiścić niewielką opłatę za dokonanie formalności, ustalić datę i dogadać szczegóły z przydzielonym Urzędnikiem. Wasz ślub wciąż będzie mógł odbyć się w dowolnym miejscu i (niemal w całości) według dowolnego scenariusza, a z dniem przekazania podpisanych dokumentów do Urzędu Stanu Cywilnego – nabierze mocy prawnej.

Jedyna możliwość ślubu dla par homoseksualnych w Polsce

Pary homoseksualne, ze względu na obowiązujące w naszym kraju prawo, niezezwalające na zawieranie małżeństw jednopłciowych, niestety nie mają zbyt wielu możliwości na sformalizowaniu swojego związku. Ponieważ ślub humanistyczny nie jest w Polsce prawnie uregulowany i nie implikuje żadnych skutków prawnych, nie ma także żadnych ograniczeń co do tego, kto takie małżeństwo może zawrzeć. Śluby symboliczne są więc jedyną alternatywą dla par homoseksualnych w Polsce. Ślub humanistyczny koncentruje się wyłącznie na ludziach chcących złożyć sobie przysięgę małżeńską – nie na aspektach religijnych czy państwowych, ale na miłości dwóch oddanych sobie osób, które swoją wzajemną miłość chcą zapieczętować w znaczący dla nich sposób, niezależnie od ich orientacji seksualnej, stanu cywilnego czy wyznawanej religii.

Dowolność miejsca ceremonii i aranżacji dekoracji

Ślub humanistyczny ma niejedną zaletę. Poza dowolnością formy i treści, brakiem konieczności załatwiania wielu formalności, brakiem ograniczeń co do płci i stanu cywilnego Pary Młodej, atutem bez wątpienia jest także dowolność w wyborze miejsca i aranżacji wizualnej tego miejsca. Jeśli życzycie sobie ślub na łodzi lub statku na morzu czy jeziorze – nie ma problemu! Ślub w zamku lub w ogrodzie zamkowym? Ależ jak najbardziej! Chcecie wziąć ślub pod wodą, ponieważ jesteście zapalonymi nurkami? Też da się zrobić. Wiadomo, że realizacja niektórych pomysłów może być nieco wymagająca, ale formalnie nie ogranicza Was właściwie nic. W wymarzone miejsce musicie zabrać ze sobą jedynie celebransa i obrączki… lub inną biżuterię… czy też w ogóle inny symbol, jaki chcecie sobie podarować na znak Waszej Miłości i oddania. Wyjątkowe dekoracje albo niczym nie ulepszona natura w miejscu zaślubin? I tak, i tak da się zrobić. Aranżacja zależy tylko od Waszej inwencji!

Możliwość dowolnej stylizacji ślubu humanistycznego w koncepcji ślubu stylizowanego

Jeśli zdecydujecie się na ślub humanistyczny, nie będzie ograniczała Was osoba celebransa, miejsce zaślubin, rytuały, scenariusze, teksty przysięgi, dekoracje… w całości decydujecie, jak będzie wyglądała Wasza ceremonia. Możecie na przykład zdecydować się na tak zwany ślub stylizowany. Co to takiego? Zasada jest ta sama, co na imprezach stylizowanych. Wszyscy przebierają się według ustalonych zasad, wybiera się stosowne miejsce i aranżuje dekoracje tak, by nawiązywały do wybranego stylu lub uniwersum. Jesteście fanami Harrego Pottera i chcecie mieć „czarodziejski ślub humanistyczny”? Poproście gości o przebranie się za czarowników i czarownice z książek, na miejsce zaślubin możecie wybrać zamek, udekorujcie go niczym do „Wielkiej Uczty” i zatrudnijcie chór, który zaśpiewa motywy z filmów. Jesteście fanami szalonych lat 80-tych i chcecie, by goście bawili się na Waszym weselu jak na dyskotece rodem z tamtej dekady? Może w szafie Waszych rodziców znajdziecie jeszcze ortalionowe dresy lub panterkowe getry, przytapirujcie włosy i zatrudnijcie didżeja, który odnajdzie się w tym klimacie.

W ślubie stylizowanym chodzi o to, by konsekwentnie osadzić cały obrządek, dekoracje, stroje Wasze i gości, muzykę i otoczenie w wybranym stylu, dekadzie, motywie, filmie, książce itp. Ponieważ ślub humanistyczny nie narzuca żadnych regulacji, co do scenariusza i przysięgi, praktycznie każdy zamysł jest możliwy do zrealizowania. Ograniczać Was może jedynie budżet i ewentualne problemy z dostępnością miejsca, podwykonawców czy dekoracji. Przy dobrych wiatrach możecie mieć jednak ślub i wesele, o jakim marzycie!

Masz pytania dotyczące organizacji ślubu humanistycznego?

    Skąd o nas wiesz?