Odpowiadając na pytanie postawione w tytule krótko, zwięźle i wprost: Tak, takie połączenie jest jak najbardziej możliwe. Ślub symboliczny i cywilny można odbyć podczas jednej ceremonii. Można również alternatywnie odbyć kameralny ślub cywilny w urzędzie stanu cywilnego w dzień powszedni, a w weekend zorganizować uroczystość symboliczną. Tylko jak załatwić formalności? Jak zorganizować łączoną ceremonię? Podpowiadamy!
Ślub symboliczny nie jest w Polsce umotywowany prawnie, co oznacza, że małżeństwo zawarte w trakcie ceremonii wyłącznie symbolicznej nie jest ważne w świetle prawa polskiego i nie upoważnia do wielu kwestii związanych z zawarciem małżeństwa w rozumieniu prawa, takich jak zmiana nazwiska, wspólnota majątkowa, podział podatków itd. Jeśli zależy Wam na tym, aby zawarcie przez Was małżeństwa implikowało tym podobne skutki prawne, a jednocześnie nie podoba Wam się formuła ślubu cywilnego, możecie połączyć ceremonię cywilną z humanistyczną, o ile urząd stanu cywilnego wyrazi na to zgodę. (Możemy pomóc w uzyskaniu takiej zgody!) Scenariusz ceremonii można wówczas dopasować tak, aby jedna ceremonia była przepleciona z drugą, zgodnie z Waszymi wyobrażeniami, a także obranym przez Was ewentualnie motywem. Połączenie tych dwóch ceremonii to idealny sposób na „sformalizowanie” ślubu symbolicznego.
Jak połączyć ślub humanistyczny z cywilnym?
Istnieją dwa sposoby, żeby formalnie zawrzeć małżeństwo, ale bez podporządkowania się formule ślubu cywilnego. Tak czy inaczej najpierw trzeba udać się do urzędu stanu cywilnego, by zgłosić chęć zawarcia małżeństwa, uiścić opłatę i ustalić termin. Niektóre pary pojawiają się w urzędzie w ustalonym terminie wyłącznie ze świadkami – których obecność jest konieczna – i tam dokonują niezbędnych formalności, by zawrzeć małżeństwo w świetle prawa, a resztę gości zapraszają na ceremonię symboliczną. Większość par decyduje się jednak połączyć ślub humanistyczny z cywilnym podczas jednej uroczystości. Jeżeli urzędnik wyrazi zgodę i chęć pojawienia się na uroczystości plenerowej lub też w innym ustalonym z nim zawczasu miejscu, w scenariuszu ceremonii humanistycznej można zawrzeć także formułę cywilną, przeplatając ją subtelnie tak, że nie będzie odwracała uwagi od tego, co tak naprawdę chcecie sobie powiedzieć i przysiąc podczas zawierania małżeństwa.
Ile trwa ślub humanistyczny i cywilny?
Czas trwania ślubu cywilnego nie przekracza z reguły pół godziny. Jest to czas wystarczający z nawiązką, by bez pośpiechu odprawić obrzęd – przywitać gości, wygłosić niedługą przemowę, wypowiedzieć formułę zawarcia małżeństwa, podpisać uroczyście dokumenty i zakończyć ceremonię. Ślub humanistyczny trwa zwykle niewiele dłużej, choć wszystko zależy tak naprawdę od przewidzianych w scenariuszu ceremonii atrakcji i długości przemowy celebranta i ewentualnie przemów gości, jeśli takie są przewidziane. Polecamy jednak, by nie rozwlekać ceremonii – jeśli trwa dłużej niż 50 minut, goście często dekoncentrują się i zaczynają się niecierpliwić.
Ile kosztuje ślub humanistyczny i cywilny?
Koszt za samo przeprowadzenie ślubu przez celebranta oraz przygotowanie i dopracowanie scenariusza ślubu humanistycznego oscyluje w granicach 1600 – 2000 zł. Udzielenie ślubu w urzędzie stanu cywilnego jest bezpłatne. Należy jedynie wnieść do urzędu opłatę skarbową za sporządzenie aktu małżeństwa, która jest stała dla każdego urzędu i wynosi 84 zł. Jak dużo zapłacicie za oprawę swojej ceremonii, zależy wyłącznie od tego, jaką kwotę możecie na to przeznaczyć. Wynajęcie miejsca, dekoracje, oprawa muzyczna, dodatkowe atrakcje, fotografowie – w budżecie trzeba będzie uwzględnić wydatki między innymi na te usługi. Planujecie huczne wesele? Cena będzie rosnąć proporcjonalnie do liczby zaproszonych gości.
Kto prowadzi ślub humanistyczny połączony z cywilnym?
Na ślubie humanistycznym połączonym ze ślubem cywilnym musi być obecny urzędnik. Zwykle taka uroczystość zaślubin zaczyna się właśnie od obrządku cywilnego. Para Młoda powtarza po urzędniku formułę i podpisuje prawny akt małżeństwa. Całej ceremonii przewodniczy jednak osoba nazywana celebrantem lub mistrzem ceremonii. Zazwyczaj jest to osoba specjalnie wykwalifikowana, z dużym doświadczeniem w publicznych wystąpieniach, przeszkolona również w udzielaniu ślubów symbolicznych. To ona wita gości, rozpoczynając całą uroczystość, i wówczas przekazuje pałeczkę urzędnikowi. Po części cywilnej rozpoczyna się ceremonia symboliczna według przygotowanego scenariusza. Z założenia celebrant powinien podchodzić do Młodej Pary w sposób bardzo osobisty i indywidualny – dostosować się do ich wyobrażeń o przemowie, postarać się nieco ich poznać, zrozumieć historię ich związku, by móc się do niej odnieść, nawiązać do ważnych dla Młodych wydarzeń itd. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby mistrzem ceremonii została osoba znajoma Parze Młodej – ktoś z rodziny, przyjaciel, znajomy, który ma doświadczenie w wystąpieniach publicznych. Byle była to osoba na tyle charyzmatyczna i obyta, by była w stanie poprowadzić ceremonię w sposób profesjonalny, także niezależnie od nieprzewidzianych sytuacji.
Umowa partnerska – dla kogo?
Dla par, którym nie zależy na sformalizowaniu związku w rozumieniu konstytucji, ale chcą określić własne zasady prawne obowiązujące w ich małżeństwie, istnieje możliwość zawarcia podczas ślubu humanistycznego umowy partnerskiej. Jeśli się na nią zdecydujecie, skontaktujemy Was z prawnikiem, który pomoże Wam określić warunki.