Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia ślubu humanistycznego?
Wiele osób zainteresowanych tematem ślubu humanistycznego nurtuje pytanie, czy tego typu obrzęd wymaga dużo sprawunków – a przede wszystkim, czy trzeba przed jego zawarciem zdobyć konkretne dokumenty. Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, tak naprawdę należy najpierw zadać i znaleźć odpowiedź na inne: Czy ślub humanistyczny w Polsce jest ważny w świetle prawa?
Czy ślub humanistyczny jest ważny w świetle prawa?
W niektórych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych, Norwegii czy Szwecji, śluby humanistyczne zostały zalegalizowane i są prawomocne. W Polsce jednak ślub humanistyczny nadal nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. W praktyce oznacza to, że jest to ceremonia wyłącznie symboliczna. Czy więc do ślubu humanistycznego potrzebne są jakieś dokumenty? Do zaślubin nieposiadających mocy prawnej nie potrzeba żadnych urzędowych zaświadczeń czy innych dokumentów. Dla pary młodej decydującej się na taką ceremonię oznacza to mniej tak zwanej „papierologii” – wypełniania wniosków, kompletowania zaświadczeń, a także brak opłat urzędowych. Co w takim razie jest potrzebne do zorganizowania ślubu humanistycznego?
Jak zorganizować ślub humanistyczny?
Zasadniczo ślub humanistyczny może wziąć każdy – niezależnie od wyznawanej wiary, narodowości, przynależności etnicznej, orientacji seksualnej. Jedyne wymagania wobec przyszłych małżonków to szacunek wobec humanistycznej idei wolności osobistej i samorozwoju, otwarty umysł oraz… chęć – w świetle tych poglądów – zawarcia związku małżeńskiego w sposób symboliczny. Celebrantem również może zostać każdy. Jeżeli więc zależy Wam, żeby celebrantem został ktoś z Waszych bliskich, jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Istotne jest tylko to, żeby osoba, która miałaby pełnić funkcję mistrza ceremonii nie bała się wystąpień publicznych, a najlepiej, żeby miała w nich doświadczenie.
Czy pozyskanie samej osoby celebranta – zwanego także mistrzem ceremonii – to wszystko, co należy załatwić do ślubu humanistycznego? Z rzeczy nieoczywistych, w zasadzie tak. Pozostaje jednak do ustalenia przebieg oraz scenariusz ceremonii, co nie jest wcale takim łatwym zadaniem. I tutaj z pomocą przychodzimy my! Także dopracowanie szczegółów ceremonii, wybór podwykonawców (fotograf, oprawa muzyczna, dekoracje itd.) to nasz chleb powszedni.
Kroki współpracy z nami przy organizacji ślubu humanistycznego:
- Nasza oferta czyli jak możemy Wam pomóc.
Omawiamy, co dokładnie jesteśmy w stanie Wam zaoferować, w jakich dziedzinach wesprzeć, co możemy ustalić z podwykonawcami itd.
- Formalności.
Obiecujemy, że nie będzie ich dużo. Podpisujemy umowę zawierającą ustalone wcześniej szczegóły i… to wszystko!
- Rozmowa zapoznawcza i pytania pomocnicze do stworzenia scenariusza.
Jak już wiecie, ślub humanistyczny prowadzi osoba, która nazywa się celebrantem lub mistrzem ceremonii. Jest to zwykle osoba o nienagannej prezencji i wymowie, charyzmatycznej osobowości – osoba wykwalifikowana, która udzieliła już nie jednego ślubu humanistycznego, przyzwyczajona do wystąpień publicznych. W przeciwieństwie do urzędnika z Urzędu Stanu Cywilnego osoba taka podchodzi do ceremonii nie sztywno i proceduralnie, a zdecydowanie bardziej intymnie i indywidualistycznie. Oczywiście trzyma się schematu ceremonii i wypowiada zaakceptowane przez Was teksty, jednak są one dopasowane stricte do Waszych wymagań i Waszej wizji. Chcemy, by Wasza ceremonia była dokładnie taka, jaką ją sobie wyobrażacie, ale żebyście jednocześnie nie czuli się obciążeni wymyśleniem całego obrządku i wszystkich treści. Zrobimy to za Was! Ale żeby było dokładnie tak, jak chcecie, musimy Was poznać, dowiedzieć się, jacy jesteście, co lubicie, nieco o Waszym związku – jak się poznaliście, jak długo razem jesteście, co Was łączy, a co dzieli itd. W tym celu także dostajecie od nas kwestionariusz do wypełnienia. Zawiera on kilka do kilkunastu pytań, na które obszerne Wasze odpowiedzi będą dla nas bardzo pomocne. Dajcie nam koniecznie znać, jeśli myślicie o ślubie stylizowanym – od razu uwzględnimy Waszą propozycję.
- Nasza propozycja scenariusza.
Tak więc zapoznajemy się z Wami i wypełnionymi przez Was kwestionariuszami, i na tej podstawie tworzymy dla Was schemat Waszej ceremonii zaślubin oraz cały scenariusz z tekstami dla Was i mistrza ceremonii. Możemy napisać dla Was również teksty przysiąg, jeśli nie chcecie pisać ich samodzielnie.
- Wasze poprawki.
Być może nasza wizja nie pokryła się w 100% z Waszą lub, czytając, wpadliście na nowy pomysł, który chcecie uwzględnić w scenariuszu – wiele może się na tym polu wydarzyć. Dajemy Wam czas, żebyście na spokojnie zapoznali się z całym scenariuszem, przedyskutowali go ze sobą, a następnie ustalamy wspólnie, czy chcecie wprowadzić jakieś zmiany. Nie bójcie się zgłaszać żadnych propozycji – uwzględnimy, co trzeba, i doradzimy, jeśli się wahacie – mamy naprawdę spore doświadczenie.
- Ustalanie szczegółów dotyczących Waszej ceremonii.
Scenariusz gotowy. Wiemy, co kto powie, w którym momencie co się wydarzy. Teraz czas na ustalenie pozostałych szczegółów – oprawy muzycznej, dekoracji, akcesoriów do rytuałów i akcesoriów ślubnych, może nawet miejsca zawarcia ceremonii, jeśli jeszcze go nie znacie. Chcecie połączyć ślub humanistyczny z cywilnym? Nic nie stoi na przeszkodzie – to również pomożemy załatwić.
- Ceremonia.
Nasza praca z Wami nie kończy się w momencie, kiedy wszystko jest dopięte. Nie opuszczamy Was w czasie tego wielkiego wydarzenia – wprost przeciwnie, jesteśmy przy Was przez cały czas, na wszelki wypadek, żebyście czuli pełen komfort i mogli wyłącznie cieszyć się tym dniem, a nie denerwować się bardziej niż potrzeba. Wszelkie ewentualne pożary ugasimy my.
Jak wygląda ceremonia ślubu humanistycznego?
Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, które chcą nadać swojej uroczystości charakter zdecydowanie bardziej indywidualny niż pozwala na to ślub kościelny czy cywilny. Każda ceremonia ślubu humanistycznego jest niepowtarzalna, dostosowana do wizji Pary Młodej. Może mieć charakter stylizowany, tematyczny lub bardziej klasyczny. Może odbyć się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Trudno opisać, jak wygląda typowy ślub humanistyczny, ponieważ każdy jest nieco inny. Najczęściej jednak ślub rozpoczyna wejście Młodej Pary, powitanie gości przez celebranta i jego przemowa. Następnie przeprowadzane są rytuały symboliczne, następuje wymiana symbolu zaślubin (niekoniecznie obrączek), deklamacja przysiąg, przemowy gości i wręczenie Młodym pamiątkowego aktu zaślubin przez mistrza ceremonii. To wszystko przeplecione może być oprawą muzyczną lub innymi występami artystycznymi.
Ile trwa ceremonia ślubu humanistycznego?
Na to pytanie odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ponieważ – to zależy. Czas trwania będzie wzrastał proporcjonalnie do długości przemów, przysiąg, ilości wstawek artystycznych itd. Jeśli planujcie połączenie ślubu humanistycznego z cywilnym, trzeba doliczyć kilka do kilkunastu minut na przeprowadzenie czynności prawnych z urzędnikiem USC. Zwykle czas trwania tego typu ceremonii humanistycznych w Polsce szacuje się na około 30 do 45 minut. W przypadku ceremonii międzynarodowej ceremonia może trwać nieco dłużej ze względu na popularny, zwłaszcza w kulturze anglosaskiej, zwyczaj wygłaszania przemów przez osoby najbliższe Parze Młodej.
Ile kosztuje organizacja ślubu humanistycznego?
Koszt za samo przeprowadzenie ślubu humanistycznego oscyluje w granicach 1600 do 2000 zł i więcej w zależności od języka, w jakim ma być napisany scenariusz. W tej cenie zawiera się zazwyczaj przygotowanie scenariusza całej ceremonii oraz jej przeprowadzenie przez doświadczonego celebranta. Cena zawiera również koordynację zaślubin według scenariusza oraz pamiątkowy akt zaślubin. Dodatkowo trzeba liczyć się z kosztami akcesoriów, usług podwykonawców, dekoracji itp. Ceny ostateczne za całą ceremonię potrafią wahać się znacząco w zależności od wybranego motywu i cen usług podwykonawców.