Niestety w naszym kraju zawieranie małżeństw jednopłciowych nie jest dopuszczone przez prawo. Konstytucja w Polsce określa małżeństwo związkiem wyłącznie pomiędzy kobietą a mężczyzną. Tekst art. 18 otrzymał następujące brzmienie: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”. Pary jednopłciowe tym samym nie mają możliwość zawarcia ważnego w świetle polskiego prawa małżeństwa. Jednak czy z ceremonii ślubnej muszą rezygnować zupełnie?
Na szczęście nie muszą! Istnieje kilka alternatyw, by pary LGBT mogły wziąć ze sobą, wprawdzie nieformalny, ale jak najbardziej prawdziwy w swojej symbolice, ślub i stać się dla siebie i w oczach społeczeństwa – małżeństwem. Taką formą ślubu bez mocy prawnej jest ślub humanistyczny lub ślub symboliczny.
Ślub symboliczny dla par jednopłciowych – jak to zrobić?
Organizacja ślubu symbolicznego wygląda tak samo niezależnie od płci przyszłych małżonków. Możecie udać się do konsultantki ślubnej, by pomogła Wam załatwić „formalności”, to znaczy ustalić datę ślubu z Mistrzem Ceremonii, wybrać miejsce i podpisać umowę z wynajmującym, a także – co ważne – przygotować scenariusz. Oczywiście, jeśli czujecie się tylko na siłach, możecie scenariusz ceremonii ułożyć samodzielnie, a o przewodniczenie poprosić kogoś z rodziny lub przyjaciół. Warto jednak zastanowić się, czy nie lepiej powierzyć to zadanie profesjonaliście, który ma doświadczenie w udzielaniu ślubów symbolicznych i będzie w stanie sprostać każdej, również nieoczekiwanej sytuacji. W takich chwilach także pomoc wedding plannerki może okazać się nieoceniona. Nagły deszcz podczas ślubu w plenerze? Z profesjonalnym wsparciem zawsze masz zagwarantowany plan B. Poza tym pomoc konsultantki w wyborze i kontakcie z podwykonawcami oszczędza parom mnóstwo czasu i stresu.
Umowa partnerska określająca zasady związku
Przy okazji organizowania ślubu symbolicznego dla par jednopłciowych można, ale niekoniecznie trzeba, zawrzeć umowę partnerską, w której przyszli małżonkowie określają do czego się obligują w trakcie jego trwania. Umowa ma moc prawną, ale nie nadaje tych samych praw, co zawarcie małżeństwa cywilnego w naszym kraju. Jeśli się zdecydujecie, skontaktujemy Was z prawnikiem, który pomoże Wam określić warunki.
Ślub LGBT za granicą
Taka opcja jest możliwa, ale niestety wymaga sporego zaangażowania i trochę formalności. Po pierwsze trzeba będzie nie raz wybrać się do wybranego kraju, w którym prawo pozwala na śluby par jednopłciowych. Przeszkodą może okazać się zdobycie dla urzędu stanu cywilnego w danym kraju zaświadczenia o tym, że można zawrzeć związek małżeński. W polskim wniosku o zaświadczenie należy bowiem podać dane osobowe przyszłego małżonka, a polska Konstytucja nie zezwala na wydanie zaświadczenia w sytuacji, w której wnioskodawca jest tej samy płci co osoba, z którą wnioskodawca zamierza się pobrać. Warto najpierw zapytać na przykład w ambasadzie danego kraju, jakie są wymagania odnośnie zawarcia małżeństwa w rodzimym urzędzie stanu cywilnego, gdyż niektóre zagraniczne urzędy oczekują tylko zaświadczenia, że obie osoby są stanu wolnego. Wówczas nie powinno być problemu, ponieważ każdy z przyszłych małżonków może uzyskać takie zaświadczenie osobno, bez podawania nazwiska partnera / partnerki. Po ceremonii w urzędzie za granicą można bez przeszkód zorganizować w Polsce ceremonię symboliczną oraz zabawę weselną w stylu i rozmiarze zależnym wyłącznie do Was.